RBOD Sailing Programme


FLEET RBYC
Programme
Print

APR
24
Sat
14:50  Pre Season ∼ Doctor's Jug, Overall Season Points ∼ Golden Jubilee Trophy

MAY
1
Sat
14:50  May Day Regatta 1 ∼ Chandler Candlestick, Early Summer 1 ∼ Coronation Cup, Season Points 1 ∼ Frank Pitcher Trophy, Season Handicap 1 ∼ C.C. Booth Cup
 
2
Sun
11:40  May Day Regatta 2
 
8
Sat
14:50  Early Summer 2, Season Points 2
 
15
Sat
14:50  Early Summer 3, Season Points 3
 
22
Sat
14:50  Early Summer 4, Season Points 4
 
29
Sat
11:50  Whitsun Reg 1 ∼ Georgina Kennedy Memorial, Early Summer 5, Season Points 5
 
30
Sun
11:50  Whitsun Reg 2
 
31
Mon
11:50  Whitsun Reg 3 ∼ President's Cup

JUN
5
Sat
15:05  Early Summer 6, Season Points 6, Season Handicap 2
 
12
Sat
14:50  Mid Summer 1 ∼ Victory Challenge Cup, Season Points 7
 
13
Sun
11:00  Team Race vs EYC ∼ Magnus Cup
 
19
Sat
14:50  Mid Summer 2, Season Points 8
 
20
Sun
11:00  Crews Race ∼ Crews Cup, Ladies Race ∼ Sabel Cup
 
26
Sat
14:50  Mid Summer 3, Season Points 9
 
27
Sun
11:00  Team Race vs RTYC (Home) ∼ Aspirin Trophy
 
 
 
Memo Team Race TBC

JUL
3
Sat
14:50  Mid Summer 4, Season Points 10, Season Handicap 3
 
4
Sun
11:00  Team Race vs RCYC 1 ∼ Caudle Cup
 
10
Sat
14:50  Mid Summer 5, Season Points 11
 
11
Sun
Memo Caudle Cup (reserve date)
 
17
Sat
14:50  Season Points 12, RCOD Regatta 1
 
 
 
Memo RCOD Regatta
 
18
Sun
Memo RCOD Regatta
 
24
Sat
14:50  Late Summer 1 ∼ Shephard Cup, Season Points 13
 
25
Sun
11:00  Single-Handed Race ∼ Pemberton Billing Trophy
 
31
Sat
14:50  Late Summer 2, Season Points 14

AUG
7
Sat
14:50  Late Summer 3, Season Points 15, Season Handicap 4
 
14
Sat
15:00  Late Summer 4, Season Points 16
 
15
Sun
11:00  Cadets in RBODs ∼ Silver RBOD
 
21
Sat
14:50  Late Summer 5, Season Points 17
 
28
Sat
13:05  BW Bank Hol W/E 1 ∼ Wylie Patterson TrophyVaurnine Cup, Burnham Week ∼ Ralph Herring Cup
 
29
Sun
13:05  BW Bank Hol W/E 2 ∼ Diamond Jubilee Cup
 
30
Mon
13:05  BW Bank Hol W/E 3 ∼ Straker Trophy
 
31
Tue
13:05  BW Mid-Week Reg 1 ∼ Wilson Sanderson TrophyCyril Sweett Trophy

SEP
1
Wed
13:05  BW Mid-Week Reg 2 ∼ Wastnage Cup
 
2
Thu
13:05  BW Mid-Week Reg 3 ∼ Manhasset Bay Cup
 
3
Fri
13:05  BW Mid-Week Reg 4 ∼ N. E. Dallimore Cup (Fred Smith)
 
4
Sat
13:05  BW Final Saturday ∼ Lard's Cup, Season Handicap 5
 
5
Sun
11:00  HMS St Mathew Cup ∼ St Mathew Cup
 
11
Sat
14:50  Autumn Series 1 ∼ Albert Inkstand
 
18
Sat
14:50  Autumn Series 2
 
25
Sat
14:50  Autumn Series 3

OCT
2
Sat
14:50  Autumn Series 4
 
9
Sat
14:50  Autumn Series 5
 
16
Sat
14:50  Autumn Series 6
 
17
Sun
11:00  Autumn Series 7
 
23
Sat
Memo RCYC Marco Polo Pursuit Race